Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024
mewo_2022
Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki wicemistrzami Europy w klasie 49er

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań) wywalczyli srebrny medal mistrzostw Europy w olimpijskiej żeglarskiej klasie 49er! W klasie 49erFX bardzo dobrze zaprezentowały się Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań), które ukończyły rywalizację na wysokim 5 miejscu. Polki nie wywalczyły jednak kwalifikacji olimpijskiej dla kraju. W rywalizacji juniorów brązowy medal zdobyła załoga Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (TS Spójnia Warszawa).

13.11.2023, 20:30

PŚ w żeglarstwie – triumf Przybytka i Piaseckiego w klasie 49er w Kilonii

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) wygrali zaliczane do Pucharu Świata tradycyjne regaty Kieler Woche w olimpijskiej klasie 49er. Była to już 142. edycja tej imprezy, pierwszy raz żeglarze rywalizowali w Kilonii w 1882 roku.

21.06.2023, 21:14

Gdańsk. Wręczyli medale dla zasłużonych marynarzy

Za dwa lata setną rocznicę powstania obchodzić będzie Polski Związek Żeglarski. 100-lecie obchodzi również Polski Klub Morski – jeden z najstarszych polskich klubów żeglarskich mający swoją siedzibę w Gdańsku. Żeglarze z Gdańska i z Pomorza już rozpoczęli obchody tego niezwykle ważnego nie tylko dla nich jubileuszu.

25.05.2022, 11:42

Agata Barwińska wicemistrzynią świata w żeglarskiej klasie ILCA 6 (Laser Radial)

Agata Barwińska (MOS Iławą) wywalczyła dzisiaj tytuł wicemistrzyni świata w olimpijskiej klasie ILCA 6 (Laser Radial). W regatach rozegranych w Omanie od Polki lepsza była tylko Emma Plasschaert (Belgia), mistrzyni świata z 2018 roku i czwarta zawodniczka igrzysk w Tokio. Druga z Polek, Wiktoria Gołębiowska (MOS Iława) była 38.

07.12.2021, 11:21

Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski - koniec pięknej przygody z klasą 420, czas na nowe! [wywiad]

Patryk Kosmalski (Chojnicki Klub Żeglarski) i Tomasz Lewandowski (Olsztyński Klub Żeglarski) to najlepsza w Polsce męska załoga w klasie 420. Dwa razy wygrali słynne regaty Kieler Woche, zajęli siódme miejsce w młodzieżowych mistrzostwach świata, trzy razy z rzędu stawali też na najwyższym stopniu podium w mistrzostwach Polski. Dwa tygodnie temu, wygrywając regaty Gold Cup 2020 Trofeo Jean Bertrand w San Remo Patryk i Tomasz zakończyli swoją pełną sukcesów przygodę z klasą 420. O tej właśnie przygodzie i o planach na przyszłość z

25.11.2020, 11:34

Kosmalski i Lewandowski zwycięstwem w San Remo kończą pływanie w klasie 420

To był polsko - włoski pojedynek zakończony zwycięstwem biało - czerwonych. Załoga Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (420KosmalskiLewandowski), po niedawnym triumfie w Kieler Woche, tym razem wygrała regaty 420 Gold Cup 2020 Trofeo Jean Bertrand rozegrane w San Remo. W regatach wystartowały 22 załogi - 13 z Włoch i 9 z Polski. Patryk Kosmalski (Chojnicki Klub Żeglarski) i Tomasz Lewandowski (Olsztyński Klub Żeglarski) w trzech wyścigach meldowali się pierwsi na mecie.

06.11.2020, 12:28

Tomasz Chamera i Dominik Życki podsumowują ME w klasie Laser

Niecały tydzień temu Agata Barwińska zdobyła w Gdańsku brązowy medal mistrzostw Europy w olimpijskiej klasie Laser Radial kobiet, w rywalizacji mężczyzn Filip Ciszkiewicz w tej samej klasie został wicemistrzem Europy, a Przemysław Machowski zdobył brąz wśród młodzieżowców. O tych sukcesach oraz o organizacji regat w czasie pandemii rozmawiamy z Tomaszem Chamerą, prezesem PZŻ oraz Dominikiem Życkim, dyrektorem sportowym PZŻ.

19.10.2020, 18:59

Medaliści olimpijscy i multimedaliści mistrzostw świata na starcie ME w klasie Laser

Już jutro w Gdańsku rozpoczynają się mistrzostwa Europy w klasie Laser. Do Górek Zachodnich przyjechały wielkie sławy światowego żeglarstwa, na starcie nie zabraknie mistrzów olimpijskich, multimedalistów mistrzostw świata i Europy. W klasie Laser Radial zobaczymy wszystkie medalistki ostatnich igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

07.10.2020, 09:42

We wtorek Mistrzostwa Europy 49er, 49erFX i Nacra 17

Od najbliższego wtorku nasi reprezentanci w klasach 49er, 49er FX oraz Nacra 17 rozpoczną ściganie w Mistrzostwach Europy na austriackim jeziorze Attersee.

26.09.2020, 19:25

Mistrzowie Polski w klasach nieolimpijskich wyłonieni

Zakończyły się Mistrzostwa Polski Gdańsk 2020 klas nieolimpijskich. Przez trzy dni w gdańskich Górkach Zachodnich rywalizowało prawie 300 żeglarzy i żeglarek w siedmiu klasach.

21.09.2020, 09:39